Want to get involved? We're always looking for ideas and content for Weekly Challenges.
SUBMIT YOUR IDEA
Hello Community members,
A solution to last week’s challenge can be found here.
This week’s challenge was submitted by Talia Sanders (@tsand22) . Thank you, Talia, for this incredible challenge!
Every year, parents and guardians need to purchase school supplies for their children at the beginning of the school year. This is a major cost that many families struggle to budget for.
In Part 1 of this challenge, your objective is to calculate the cost of school supplies for one child in each grade of elementary school (from kindergarten to sixth grade).
There are two datasets provided:
Need a refresher? Review the following lessons in Academy to gear up:
Ready? Good luck!
The Academy Team
Data Source:
My solution:
Great Challenge
Just wait until college tuition and college books...
Done!
Great Challenge. I'm gutted that I was not the first to solve, but i'm delighted with the formula's I worked out 😁